Dört mevsime vardık; turnalara haber saldık, göç ettiğiniz yollarda, şehirlerde, ülkelerde, bir işaret bırakın: ‘’ Berkin vurulalı yüz gün oldu… Berkin vurulalı yüz yirmi gün oldu… Berkin vurulalı yüz elli gün oldu… Berkin vurulalı iki yüz gün oldu… ‘’

Karı kışa çaldık, dönüş yollarındaydık, ‘’Berkin vurulalı iki yüz otuz gün oldu… Berkin vurulalı iki yüz altmış dokuz gün oldu.’’ Turnalar aldı haberi, hüzün sardı, bir ok saplandı can yerinden, acının rengi oldu kapkara bir gökyüzü. Vurdu kanadına bir hızla, öfke dolu çığlık çığlığa… Gözlerini, ölümsüzlüğe yuman ‘’Umudun Çocuğu’’ şimdi verdi haberi turnalara: ‘’Ekmeksiz bırakılan çocukların, gözü yaşlı anaların susmayan ferya için, tüm İstanbul sokaklarına haber edin akın akın çıksınlar meydanlara

Bir ufka varmaktır hedefimiz, henüz varamasak da, umudu yazmışızdır bir kez yarına. Ne Berkin’ in vurulduğu yeri, ne gününü unuttuk. Gün gün saydık, saymaya devam ediyoruz ‘’Berkin vurulalı altı yüz gün oldu… Berkin vurulalı altı yüz otuz dört gün oldu…’’ Ölümsüzlüğünün birinci yılına geldik. Tüm kriminal incelemeler, bilirkişi raporları, fotoğraflar… O gün oradaki görevli polisleri de, hedef alarak Berkin’i kafasın- dan vuran kişiyi de ortaya çıkarmıştır devlee. Katilin, katil tarafından ele verilip, mahkeme oluşturulduğunu, biz tarihte görmedik. Muaviye’nin, Yezid’i de böyleydi, şimdi de bu böyle.‘’Hukuk çerçevesi’’ adıyla verilen bir kısım cezalarda, yüzlerce gözaltının, işkencenin, onlarca tutuklamanın sonucu ile ‘’buyrun size adalet’’ deniyordu. Bedel ödemek pahasına, göğüs göğüse verilen ‘’demokratik’’ adalet mücadelesinde, devlet yeniden halka düşmanca saldırarak, suç işlemeye devam ediyordu… Hala!

Velakin bu ülkede adalet yoktur! Bu ülkede hukuk ayaklar altında kalmıştır! Bu ülkede demokrasi diye bir kırıntı dahi yoktur! Bu ülkede halkı, çocukları katletmek serbesttir…

Yola varmak için çıkılır, bu yolda varılacak yer adalettir… Bitmişse bir ülkede adalet, kınında durmaz öfke! Katiller sessizce dolaşıyorsa aramızda, gözler şimşek gibi çakar, bulacaktır ansızın bir sokakta. Şimdi, adalet halkın ellerindedir! Susmuyorsa feryatlar, durulmuyorsa gözü yaşlı analar, durmuyorsa kan… Kin silah olur ve bulur hedefi. Şimdi,adalet halkın ellerindedir!

Yasaksa meydanlar, bir yol açacağız. Bir halk deryası olup, çelik adımlarla rüyeceğiz her sokaktan ve meydanlar yankılanacak her sokak başından. Velhasıl, şimdi vaktidir yollara düşmenin, meydan muharebesinde cenge durmanın. İşte siz, işte meydanlar, işte biz. Koca koca zırhlarınız, donanmalarınız karşısında, öfkeyle dolu benliğimizde ‘’O meydanlarda’’ bir hiçsiniz, anlıyor musunuz bir hiç!.. Velakin bir ana haykırıyor yetmişine aldırmadan:‘’Olmazsa silahlanacağız, gerekirse devlete karşı geleceğiz’’ bu halk elin Yezid’inden hesap sormadan, tırnaklarıyla kazıya kazıya geldiği… adaleti uygulamadan huzur bulamayacak. Şimdi, adalet halkın ellerindedir!

Geleceğiz, dayanacağız saray kapılarınıza, su diye musluklarınızdan kan akıttığınız Uğur’un, Berkin’in, insanlarımızın kanı için geleceğiz. Çoğalarak geleceğiz, bir halk deryası olup da geleceğiz… Söküp atamayacak düşman öfkemizi, kinimizi. Adalete olan özlemimiz, su gibi ihtiyaç duyduğumuz adalet, gelip bulmadan yüreğimizdeki ateşi, dinmeyeceğiz!

Adalet halkın ellerindedir! Dedik ya; varmak için çıkılır yola, on üç yaşında on üç yerinden vurulan Uğur’dan, zünü kırpmadan, vurdukları Berkin’in katilleri hesap vermeden, adalet yerini bulmadan; ne sokaklar, ne caddeler, ne meydanlar, ne de SARAYLAR boş kalmayacak!..

İlgili Yazılar