Günlerden cumartesi… Yer, Oberhausen (Almanya) Arena. Bu arenada birkaç dakika sonra Grup Yorum sahne alacak. Ve Irkçılığa Karşı Tek Ses Tek Yürek konseri başlayacak. Bir yandan stantlarda insanlar dolmuş merakla kitap, dergi, cd. inceliyorlar… Bir yandan aç olanlar yemek sırasında yemek bekliyorlar, diğer yandan da gençler toplanmış Grup Yorum türküleri söyleyip, halay çekip, slogan atıyorlar. Hepsi Grup Yorum konserinde tekrar hep birlikte olmanın ırkçılığa karşı hep birlikte haykırmanın mutluluğunu yaşıyorlar… Ama bir yandan da düşünüyorlar. Evet Grup Yorum konserindeler ama Avrupa Grup Yorum elemanlarına Schengen yasağı koymuş ve vize vermemiştir. Eeehh bu konseri o zaman kim yapacak? Herkes hem merakla bunu bekliyor bir yandan da konserde olmanın heyecanını yaşıyor.
Konser saati yaklaşıyor… İnsanlar yavaş yavaş yerlerine oturmaya, sahne önünde yerlerini almaya başlıyor. Saat tam 18.00 konser başlıyor ama sahne bomboş. Bir iki dakika sonra arkalardan bir yerlerden bağlama sesi geliyor… Biraz daha iyi dinledikten sonra anlaşılıyor ki Kızıldere türküsü çalıyor. Ve yavaş yavaş içerideki kitle Kızıldere türküsünü söylemeye başlıyor… Gittikçe bu ses daha da güçleniyor… bir yandan türküyü söylerken bir yandan da telefonlarındaki ışıkları sallıyorlar türkünün ritmine göre… Bu ses daha da yükseliyor, bir bakmışız ki 10.000 kişi hep birlikte Kızıldere türküsünü söylüyor. Haa sahne mi? Sahne hala bomboş tek bir Grup Yorum elemanı bile yok. Türkü bittikten sonra iki Grup Yorum elemanı sahneye çıkıyor ve diyor ki “işte Grup Yorum tam da budur, Grup Yorum sizsiniz!” Ve sonra 33 kişilik bir sahne olacak dev bir kadroyu sahneye davet ediyor.
Evet işte tam da anlatmak istediğimiz şey budur. Grup Yorum halktır! O sahne bütün konser boyunca boş kalabilirdi, hiç kimse o sahneye çıkmayabilirdi ama biliyorduk o konseri oradaki kitle yine de yapardı, o sahneye iki kişi olsa bile çıkıp, konseri yaparlardı. 31 bir yıldır Grup Yorum’un halk olduğu her yerde söyleniyor. 31 yıldır hiçbir şekilde bitmemesinin nedeni tam da budur. Halk biter mi? Bitmez. Bu yüzden Grup Yorum da hiçbir zaman bitmeyecektir. Grup Yorum ilk defa bu yasaklarla karşılaşmıyor, 31 yıldır bu baskıları görüyor. Yeri geldi albümler kurşunlandı, yeri geldi Grup Yorum elemanlarının hepsi tutuklandı, ama bitiremediler. Grup Yorum Bağımsız Türkiye diye haykıran 1 milyon kişinin sesidir! Grup Yorum ırkçılığa karşı haykıran 15.000 kişinin sesidir! Grup Yorum 80 milyon halkın sesidir!