ABD’de bir yargıç, bugün ABD vatandaşı olan Şilili eski subay Pedro Barrientos’un Şilili devrimci sanatçı Victor Jara’ya işkence yapmak ve yargısız infaz yoluyla öldürmek suçlamalarıyla yargılanmasına karar verdi.

BBC Türkçe’nin haberine göre, Barrientos’a karşı davayı Jara’nın eşi Joan ve kızı Amanda açtı. Ailenin avukatı Almudena Bernabeu karardan memnuniyetlerini ifade ederken diğer yanda sanığın “insanlığa karşı suçlar” kapsamında yargılanması talebini kabul etmemesinden hayalkırıklığı duyduklarını açıkladı.

Şilili Sanatçı Victor Jara, müziğiyle halkının sesi olduğu için cuntacıların hedefi haline gelen sanatçılardandır.

Halkın acılarını, sömürüyü, emperyalizmin politikalarını anlattı şarkılarıyla. “Marksist kanser sökülüp atı- lacaktır” diyerek insan avına çıkan Şili’nin faşist diktatörü Pinochet’in ilk hedeflerinden biri oldu. Tutsak edilerek Santiago Stadyumu’na doldurulan ve orada 16 Eylül 1973’te işkencelerde katledilen on binlerce Şilili’nin arasında Victor Jara da vardı. Gitarını çaldığı eli kırılır, şarkı söyleyen dili kesilir ama pes etmez yüreği. Devam eder ayaklarıyla, kırık parmaklarıyla ritim tutarak halkın sesi olmaya. Son şarkısını yüreğin- de söylerken katledilir.