Sanat Meclisi 12 Mayıs Salı günü Yeşilçam Sineması’nda bir basın toplantısı düzenledi.

Toplantıda son günlerde sanatçılar ve eserleri üzerinde yoşunlaşan baskılara karşı bir açıklama da okundu. Açıklamada, sanatçıların iktidar tarafından sesinin boğulmaya çalışıldığı, Hamit Demir, Levent Üzümcü, Defne Halman gibi sanatçıların düşünceleri nedeniyle hedef gösterildiği vurgulandı. Toplantıda ayrıca Sanat Meclisi’nin iktidarın baskılarına karşı geniş katılımlı bir kampanyaya başlandığı ve yakında duyurulacağıda belirtildi.

Sanat Meclisi’nin okuduğu basın metni:
İktidarın sanatçılara yönelen saldırıları artık günlük bir mesele haline dönüştü. İşten atılan, hedef gösterilen, Cumhurbaşkanı düzeyinde azarlanan sanatçılarla ilgili haberleri maalesef günlük olarak takip etmekte insanlar. Yasaklanan konserler, engellenen oyunlar ve filmler; sanatçıların üzerindeki kişisel baskıyla da birleşince saldırının ne kadar “sistemli” olduğu da ortaya çıkıyor. İktidarın bu icraatı, sanatçıların ifade ve üretme özgürlüğüne saldırmaktır. Bu bir suçtur. Bu insanın en temel haklarını kısıtlamaktır. Anayasaya da aykırıdır. Valisinden Cumhurbaşkanına, iktidarın en alttan en üste tüm kurumları bu suçu işlemektedir. Sanatçılara temel haklarından mahrum bırakarak onlara yaptırım uygulama peşindedir iktidar. Bu sistemli sürecin borazancılığını yapan yandaş basın da en az muktedirler kadar çirkin ve suçludur. İşten atılan, hedef gösterilen, itibarsızlaştırılmaya çalışılan sanatçıların düşüncelerine yer verme gereği bile duymadan haberciliğe yakışmayan bir şekilde iktidarın arkasında yer almıştır. Bütün bunlarla sanatçıların bu “yeni” sürece uyum sağlaması, muhalefet olacak her hangi bir konuda fikir beyan etmemesi, üretimlerinin iktidarın çizdiği sınırlar içerisinde olması hedeflenmektedir. Aslında uzun yıllardır devam eden fakat son günlerde yaşanan örneklerle de iyice anlaşılan bu süreç iktidarın bilinçli, programlı sanat politikasıdır. Hedefteki yalnızca sanatçılar değil, bütün bir halktır. Aydın sanatçı kesimin sindirilmesi, halkın sesinin boğulmasının ilk adımlarından biridir. Tarih böyle gösteriyor. Engizisyondan Nazi Almanya’sına, Mc Carthy dönemine kadar bu hep böyle olmuştur.

Berkin Elvan için hazırlanan ve içinde topu topu iki cümle olan bir video için fırtınalar koparan iktidarın bu kadar panik içinde olması duyduğu büyük korkudan olsa gerek. Hamit Demir’in oynadığı diziden çıkarılması, Levent Üzümcü’nün yandaş medyada hedef haline getirilip şehir tiyatrolarından ihraç edilmek istenmesi bu korkunun tezahürüdür. Ve son olarak Sadri Alışık Ödül Töreninde söylediği sözler nedeniyle Tiyatrocu Defne Halman’a karşı yürütülen kampanya başlatıldı. Niçin?

Çünkü “Birlikte ne kadar güçlüyüz. Ne kadar güzeliz. Bu gücümüzü sansüre karşı koymak için kullanalım. AKM’yi çürümeye bırakanlara dur demek için kullanalım. Rumeli Hisarı sahnesine mescit yapmak isteyenlere izin vermeyelim. Hep beraber sesimiz çok yüksek çıkıyor. Beraber direnelim…” dediği için!

Bu sözler, bir gerçeğin ifadesidir! Sahipleniyoruz!
Peki, iktidarın hedeflediği korku iklimi yaratılabildi mi? Bunun cevabını bugün sanatçılar düşüncelerini savunmaya devam ederek veriyor. Sözlerinin arkasında durarak iktidarın saldırı operasyonlarını boşa çıkarıyor. Bu ülkenin aydınları, sanatçıları güçsüz değildir. Yalnız değildir. Düşüncelerinden ya da üretimlerinden dolayı iktidarın hedefi haline gelmiş sanatçı dostlarımızı sahipleniyoruz.

Berkin Elvan klipinde yer aldığı için oynadığı diziden çıkarılan Hamit Demir’i

Yine aynı klipte oynayan ve sosyal medyada yazdığı yazılar ve yaptığı konuşmalar gerekçe gösterilerek şehir tiyatrolarından ihraç edilmek istenen Levent Üzümcü’yü

Rumeli sahnesini savunduğu için saygısız bir üslupla hedef alınan Defne Halman’ı sahipleniyoruz.

Yaratılmaya çalışılan korku ortamı, iktidarın bu operasyonu ölü doğmuştur. Korkmuyoruz.
Düşüncelerimizi savunmaya, baskı ve yasaklara rağmen üretmeye devam edeceğiz.
SANAT MECLİSİ

İlgili Yazılar