Steve (Stephen) Kaczynski Türkiye’de faşizme karşı mücadele veren devrimcilerle dayanışma amacıyla bulunduğu İstanbul’da devrimci kurumlara yönelik operasyonda tutuklandı. Grup Yorum’un da çalışmalarını yürüttüğü İdil Kültür Merkezi’ne yapılan baskında, Grup Yorum elemanlarıyla birilkte gözaltına alındı. Hakkında burjuva medyaya polisin servis ettiği onlarca yalan haber yapıldı. Ajan olduğu söylendi. Oysaki çıkarıldığı mahkemede, savcı bu konuya dair tek bir soru bile sormazken, apar topar tutuklandı.

Kimdir Steve Kaczynski? İskoçyalı olan Steve, yüksek öğreniminin ardından 9 sene İngiliz kökenli uluslararası BBC Haber Ajansı’nda muhabir olarak çalıştı. Bu süreçte dünyada ve ülkesindeki haksızlıklara kayıtsız kalmadı. Toplam 8 dil bilen Steve, 1994 yılında Türkiye sol hareketiyle tanıştı. 1996 Ölüm Oruçları’nı izlemek üzere Avrupa’da gönüllülerden oluşan bir izleme heyetiyle birlikte Türkiye’ye geldi. O yıllardan itibaren kendini Türkiye halklarının sorunlarına ve adalet mücadelesine adadı. Uluslararası panellerde, sempozyumlarda Türkiye’yi anlattı. Uluslararası sempozyumlarda çeşitli dillerde gönüllü çevirmenlik yaptı, sempozyumların düzenlemesinde emek verdi. O, Türkiye halklarının mücadelesini kendi mücadelesi bildi.

Tutuklanma nedeni; Türkiye’de faşizme karşı verilen mücadelede devrimcilerin yanında saf tutması, Türkiye halklarının kan can bedeli verdiği bağımsızlık, demokrasi ve sosyalizm mücadelesine omuz veren olmasıdır. Tutuklanma nedeni; dayanışmanın halkların ortak silahı olduğunu göstermesidir. Tutuklanma nedeni; halkların ortak düşmanı emperyalizme karşı halkların ortak mücadelesinin gelişmesi ve enternasyonalist cephenin kurulması için mücadele etmesidir.
Kaczynski, 6.sı yapılan Eyüp Baş Anti-emperyalist Sempozyumu’nun örgütleyicilerinden biridir. Türkiye faşizmi onun İskoç vatandaşı olmasını fırsat bilerek “ajan” yalanıyla keyfi bir şekilde tutukladı. Bu tutuklama halkların dayanışmasına dönük bir saldırıdır. Asıl hedef halkların emperyalizme ve onun işbirlikçilerine karşı dayanışmasının, örgütlenmesinin engellenmesidir.
Steve şu anda Maltepe Hapishanesi yabancılar koğuşunda tutulmaktadır. Steve’e destek olmak için, tutuklu bulunduğu Maltepe Hapishanesi önünde basın açıklaması gerçekleştireceğiz. Tüm basına duyurulur.
Steve Kaczynski’ye Özgürlük! Steve Kaczynski Yalnız Değildir!
Asıl Ajan Steve Değil, Bu Komployu Kuran AKP’nin Polislerdir!
Tutuklamalar Halkların Dayanışmasını Engelleyemez

İlgili Yazılar