Grup Yorum’un 30. Yılı Türkiye’nin dört bir yanında coşkuyla kutlanıyor. Halk, meydanlara akıyor. Meydanlarda özlenilen coşku Grup Yorum konserleriyle geliyor. Umutsuzluğun ortasında halka umut oluyor Grup Yorum şarkıları.

İlk önce 13 Haziran’da Adana Uğur Mumcu Meydanı’yla başlayan konserler, 20 Haziran’da İzmir Gündoğdu Meydanı konseriyle devam etti. Ardından yasaklanan ama halkın ve Grup Yorum’un mücadelesiyle yasaklar aşılıp yüzbinlerce kişiyle yapılan 28 Haziran’da İstanbul ve 5 Temmuz’da Ankara konserleri…

Bu konserler tarihte ilkleri de yaşatıyor bizlere. Gerek görülmemiş katılımlarla gerekse içerik ve sahne olarak.

Efkan Şeşen Özcan Şenver, Fikriye Kılınç, Özgür Tekin, Serdar Güven, Suat Kaya gibi eski Grup Yorum elemanları da 30.yıl konserlerinde yer aldı. Ayrıca Mehmet Özer, Ahmet Telli, Mustafa Özarslan, Beşik Halk Dansları Topluluğu, İdil Halk Oyunları Ekibi, Hasan Karayol, İbrahim Karaca, Joan Baez konserlerde sahne aldılar. İstanbul konserinde Joan Baez’e Grup Yorum’un polis tarafından kırılmış gitarı hediye edildi. Joan Baez ise yaptığı konuşmada: “Bu gitar gibi kırık olan ne varsa tamir edeceğiz.” dedi.

Adana’da tarihinde ilk kez böylesi bir konser verilirken, İzmir’de bir rekora gidilerek 700 bin kişi buluştu. İstanbul’da yasak halkın ve Grup Yorum’un direnişiyle, baskısıyla yapıldı ve Joan Baez konseri ziyaret etti. Ankara’da bürokrasinin göbeğinde, şehrin en işlek noktasında, trafik kesilerek yüzbinlerce kişiye seslenildi. Konser sonunda polis gerginlik yarattı ve sahnenin arka kısmından tomalarla, çevik kuvvetle anonslar yaparak tehditler savurdu.

Konserlerde Grup Yorum, 1985’ten 2015’e 30 yıllık tarihinden seçtiği şarkılarla dinleyicilerine seslendi. Ayrıca Kürtçe, Arapça, Rusça şarkılar söyledi. Yine yakın zamanda çıkardığı “Dünden Yarına Ustalarımız / Ruhi Su” adlı albümünden şarkılar seslendirdi. Ruhi Su’nun albümde seslendirdikleri şarkısı olan Ay Dost’a ise klip çekildi bu konserlerde.

Grup Yorum konserlerinde sahneye bazı yerlerde devrimci avukatlar, bazı yerlerde direnişle zafer kazanan atanamayan öğretmenler, Kazova işçileri konuk oldular. Konserlerde AKP’nin baskılarına da değinerek; Akp’nin en iyi yaptığı şeyin katletmek olduğunu söyleyerek, “Kork bizden AKP, kork bizden Tayyip Erdoğan” dedi.

Her konserde, hangi ilde konser yapılıyorsa o ilin Grup Yorum Halk Koroları’yla birlikte sahne aldılar.

İlgili Yazılar