Geçtiğimiz günlere Berkin Elvan ile ilgili olarak hazırladıkları videonun ardından bazı köşe yazarları ve basının saldırısına uğrayan Sanat Meclisi üyesi sanatçılar, konu ile ilgili olarak suç duyurusunda bulunacaklarını ilan ettiler.
Bugün saat 13:00’te Baro Kültür Merkezi’nde bir basın toplantısında Sanat Meclisi; hazırlanan videoda Berkin Elvan’ı vuranların bulunmasını ve cezalandırılmasını istediklerini fakat bazı köşe yazarları, basın ve kişiler tarafından saldırıya uğradıklarını, gerçeklerin manipüle edildiğini, hakaret ve iftiraya uğradıklarını ifade ettiler.
Bu duruma karşı “hakaret”, “küfür”, “tehdit”, “iftira atmak” ve “halkı kin ve düşmanlığa tahrik” suçlarından suç duyurusunda bulunacaklarını ifade ettiler. “Aralarında Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı İ. Melih Gökçek, Haşmet Babaoğlu, Sabah, Akşam, Akit, Takvim ve Yeni Şafak ve Beyaz TV’nin de olduğu, ilgili tüm kişi ve basın kuruluşları hakkında suç duyurusunda bulunuyoruz.” diyen Sanat Meclisinden sanatçılar susmayacaklarını, demokrasi mücadelesi çerçevesinde hareket ettiklerini, Berkin ile ilgili adalet taleplerinin devam ettiğini ettiler.
Basın toplantısına katılan ve sanatçıların avukatlığını yapacak olan Av. Ebru Timtik, basında yazılanlarla amaçlananın asıl sorudan, “Berkin Elvan’ın katilleri bulunmalı mıdır bulunmamalı mıdır” sorusundan uzaklaştırmak olduğunu ifade etti. “Asıl soru, 14 yaşında bir çocuğu gaz kapsülü ile kafasında vurmak suç mudur, değil midir; ya da bu duruma sessiz kalacak mıyız, kalmayacak mıyız” sorularının olduğunu ifade etti. “Biz bu sürecin takipçisi olacağız, dün Ahmet Kaya’ya, Yılmaz Güney’ e yapılanların bugün sanatçılarımıza yapılmasına sessiz kalamayız.” diyen Timtik “Müvekkillerimizle ile birlikte biz de sessiz kalmayacak ve takipçisi olacağız.” sözleriyle konuşmasını bitirdi.
Sanat Meclisi adına okunan açıklamaya imza atan sanatçılar:
Müjde Ar, Müjdat Gezen, Ferhan Şensoy, Cahit Berkay, Levent Üzümcü, Tarık Akan, Grup Yorum, Şevval Sam, Zuhal Olcay, Hasibe Eren, Mehmet Esen, Hüseyin Turan, Engin Alkan, Bülent Emrah Parlak, Mustafa Altıoklar, Zafer Diper, Enver Aysever, Tayfun Talipoğlu, Sinan Tuzcu, Dolunay Soysert, Pelin Batu, Ataol Behramoğlu, Lale Mansur, İbrahim Karaca, Barış Güney, Efkan Şeşen, Mehmet Esatoğlu, Hamit Demir, Hilmi Yarayıcı, Ayla Yılmaz, Mikail Değirmencioğlu, Osman Genç, Orhan Gökdemir, Mazlum Çimen, Muzaffer Gezer

İlgili Yazılar