Hasan Biber’ in yedinci kitabı, Boran Yayınları’ndan yayınlandı. Bu kitaplardan altısı şiir, bir tanesi roman. Son çıkardığı kitap ise, “Sevdadan Fedaya…Şafak Gözlü Vatanım” adlı şiir kitabıdır.
Hasan Biber, yıllar önce bir liman işçisi olarak ellerinin nasırını bilincinin aydınlığıyla keskinleştirerek hayatı güzelleştirmenin kavgasına girmiştir.
Girdiği kavga Amerikan emperyalizmi, işbirlikçileri vasıtasıyla Hasan Biber’i ve yoldaşlarını kaçırıp Yunanistan’ın Larissa ve Koridalllos Hapishane’lerinde tuttu.
Ama onlar Anadolu’nun direngen kokusunu, ruhunu içlerine çekmeye devam ettiler.
Kızıldere’nin kokusudur bu. Ki Hasan Biber’in dizeleri bize ihtilalin yolunun Anadolu’nun bağrından geçtiğini anlatıyor.
Geleceğiz
Dileklerimizle geleceğiz
Dileklerimizin büyüttükleri umutlarla
halk düşmanlarından
hesap sormaya geleceğiz…
Bir Şafak vakti
Öfkemizle, kinimizle, inançlarımızla
Ezilen, sömürülen, katledilen halklarımızla
Sokakları, alanları doldurarak geleceğiz…
Dileklerimizin ve
bütün şehitlerimizin kuşandığı değerlerimizle
halkımızı ve vatanımızı özgürleştireceğizŞairimiz Hasan Biber önce hayata yazdıklarını şimdi kağıtlara geçirmiş…
Hayata, şiir yazmak devrimcilerin tarihsel eylemidir. Ve eylem doğası gereği sevdadan fedaya uzanan derinlikte kapsar hayatı. Hasan Biber bu derinliği, hayli sade bir dil ve üslup ile yazılmış şiirleriyle aktarıyor bize. Hasan Biber bu şiirlerin çoğunu hapishanede kağıda dökse de bilenler bilir, bu dizelerin hepsi devrimci eylemin tam içinde yazılmıştır. Hasan Biber bir liman işçisiydi. İşçilerin desteğiyle önce sendika şube başkanı sonra da genel başkan oldu. Ama patron sendikacısı değil, işçilerin yoldaşı oldu. Bu yüzden karşılaşmadığı baskı kalmadı. Direndi hepsine .Boyun eğmedi. Gün geldi, hayat denilen kavganın çağrısıyla daha bir ileri atılıp kuşandı halkın öfkesini. Zalimlerin karşısına geçti ve şiir gibi dövüştü. Yaşım şu, durumum şu demedi… Nerede ihtiyacı varsa kavganın, oradayım demeyi onur bilenlerden oldu ve yürüdü kendi ufkuna…
Dudağından dökülen şiirleriyle, yürüdü… İşte burada paylaşılanlar, bu yürüyüşün içinden bize ulaşanlardır.
Bu şiirlere bakıldığında görülecektir ki, teslimiyetin zerresi yok bu dizelerde ah vah yok… Aksine direnç var, mücadele var, emperyalizme boyun eğmememe var… Çünkü halk ve vatan sevgisi var bu dizelerde. Böyle olduğu içindir ki ,Hasan Biber ‘in şiirlerinde küçük-burjuvazinin bunalımlı ruh hali yoktur. Ağdalı dili uyduruk benzetmeleri, sahte duygusallığı yoktur. Nettir, o kadar nettir ki sizden aynı netliği ister.
Kavganın şiirini hayata önce ömrüyle yazıyor Hasan Biber.
…Köy türküleri söyleyelim birlikte
Toprak kokan sevdaların ezgileriyle
Gök maviliklerinde salıncaklar kuralım çocuklara
Karınları tok güvenle gülümsesin geleceğe….
Yüreği halk ve vatan sevgisiyle dolu olan şairin şiirleri Grup Yorum ,Ercan Aydın ve Ergün Gedik gibi sanatçılar tarafında bestelenerek seslendirildi.
Hayatını bir sıra neferi olarak devrime adayan devrimci şair Biber, biz varız umudun şafağında diyerek devrim mücadelesini sürdürmektedir…
Gerçeğimizi yansıtan, geleceğimizi aydınlatan ve şehitlerimize duyulan sevginin örneği “Sevdadan Fedaya Şafak Gözlü Vatanım” kitabını bir solukta okumanız dileğiyle…
Yayınlanmış Kitapları
Umut Kavgada Büyür-Tavır yayınları(19996-şiir)
Sürgün-İlke yayınları(2000-Şiir)
Düşleri de Yakarlar-Anadolu Kültür Yayınları(2002-şiir)
Kurşun Yangını Hasretin-Tavır Yayınları(2004-şiir)
Merhaba Yoldaş-Boran Yayınları(2008-şiir)
Işığı Görmek-Boran Yayınları(2008-roman)
Sevdadan Fedaya Şafak Gözlü Vatanım-Boran Yayınları(2016-Şiir)

İlgili Yazılar