Stadyumlar Grup Yorum’a Yasak!

Bu sene 30. Yılımızı kutlamaya hazırlanıyoruz. Çok şey sığırdık bu tarihe. 22 albüm, 2 DVD’nin yanı sıra yurt içi ve yurt dışında verdiğimiz binlerce konser. Ama her şey bunlarla sınırlı değil. Bir o kadar da veremediğimiz, yasaklanan konserimiz var. Bir de sayısız kez gözaltına alınmalar, tutuklanmalar, sansürlenmeler… Sadece biz değil, dinleyicilerimiz de aldı bundan nasibini. Yorum dinlediği için İşten atılanlar, okuldan atılanlar, konser düzenlediği için tutuklananlar… Çünkü devrimci bir müzik yapıyorduk. Halktan yana bir sanat yapıyorduk. Kapitalizme karşı sosyalizmi savunuyorduk. BU nedenle tüm iktidarların hışmını çektik üzerimize. Çekmeye devam ediyoruz…

25. yılımızı işte bu tarihe yakışır bir şekilde kutlamak istemiştik. Yıl 2010’du. Ve öyle de yaptık. Türkiye tarihinin en büyük biletli konseri ile kutladık. İnönü stadında, senfoni orkestrası ve konuk sanatçılar eşliğinde verdiğimiz konserimize 55.000 dinleyicimiz katılmıştı.

30. yılımızda iddiamızı daha da büyütüyoruz. Bir müzikal hazırladık. Tarihimizi bu müzikal ile anlatacağız. Senfoni orkestrası, dans grupları, teatral gösteriler, görsel sanatlar ile tasarladığımız müzikalimiz bir şölen niteliğinde olacak. BU defa sadece İstanbul’da değil, Türkiye’nin değişik noktalarında dinleyicilerimize ulaştırmak istiyoruz bu müzikali. Bunun için İstanbul, Ankara, İzmir, Adana ve Elazığ’da stadyum konserleri vermek istiyoruz.

Ama yaptığımız tüm başvurular reddediliyor. Stadyumlar Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü’ne bağlı olduğu için nihai kararı orası veriyor. Adana 5 Ocak Stadının programının uygun olmadığı; İzmir Atatürk Stadının önce uygun olduğu söylendi ve bize tahsis edildi. Ama 2 hafta sonra gönderilen yeni yazıda tadilata alınacağı ve stadın verilemeyeceği söylendi. İstanbul Olimpiyat Stadının bakıma alınacağı söylendi. Ankara 19 Mayıs Stadı için yetkili olan Gençlerbirliği ile görüştük, genel prensiplerde anlaştık ama daha sonra yetkisi olmadığı halde Gençlik ve Spor Müdürlüğü yetkilileri kulüp yetkililerini arayarak stadı bize vermemelerini istedi. Elazığ Atatürk Stadı için kulüp yetkilileri ile anlaştık, sözleşmenin imzalanacağı gün Elazığ polisi kulüp yetkililerini arayarak korkuttu ve stadı vermelerini engelledi.

Elbette ki alternatifsiz değiliz. Elbette ki çözümsüz değiliz. Bir yolunu bulup bu konserleri en kitlesel hali ile yapacağız. Ama burada AKP’nin doğrudan ya da dolaylı engellemeleri ve stadyumları bize kapatması söz konusudur. Kabul etmediğimiz bu yasakçılıktır. Stadyumlar kimsenin tapulu malı değildir. Ne AKP’nin ne kulüp yöneticilerinin kendi ceplerinden yaptıkları yerler değildir. Bu halkın vergileri ile, bu takımların yüzbinlerce taraftarının desteği ile yapılmaktadır. Stadyumların yapıldığı araziler kamu malıdır yani bu halka aittir.

Bu nedenle kimse stadyumlarla ilgili keyfi kararlar verme yetkisine sahip değildir.

İspanyol diktatör Franco ‘halkı uyutmak için yüzbin kişilik beşikler yaptım’ demişti. Bugün ülkemizde aynı mantık işliyor. Faşizm kitlelerin bir araya geleceği yerleri sadece onları uyutacak bir niteliği varsa değerlendirir. Biz ise sosyalistiz. Devrimciyiz. Halkın uyutulacağı değil uyandırılacağı, güçlendirileceği yerler olarak görüyoruz. Bu halka yakışan bir sahne tasarlıyoruz. Hem estetik hem politik unutulmaz bir konser yaşamalarını istiyoruz. İşte bu nedenle yasaklıyor AKP.

Stadyumlarda Madonna’dan Rihanna’ya herkes konser yapabiliyor ama bize geldiğinde türlü türlü bahaneler üretiliyor. Bu yasağı protesto ediyoruz!

Stadyumlar üzerindeki konser yasağının kalkması için, Stadyumlar Yorum’a açılsın demek için 3 Nisan Cuma günü saat 13.00’de Aksaray önünde bir basın açıklaması yapacağız. Aynı günün akşamında İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Elazığ, Mersin, Bursa, Dersim, Antalya, Denizli, Çanakkale ve daha birçok şehirde Yorum gönüllüleri ve Yorum Halk Koroları meydanlarda Yorum şarkıları söyleyecek. Stadyumlardaki Grup Yorum yasağını hep birlikte protesto edeceğiz…

Saraylar Sizin Stadyumlar Bizimdir!
Stadyumlardaki AKP Yasağına Son!
Sdadyumlar Grup Yorum’a Açılsın!

Grup Yorum

https://www.youtube.com/watch?v=Fyv7ZUg4OM8&feature=youtu.be